HEMEN ONLINE TERAPİ VE ONLİNE PSİKOLOG İÇİN TIKLAYIN

 

Özgül Fobi

Özgül fobisi olan bireyler özgül nesne veya durumlara karşı nedensiz bir korku yaşarlar. En sık rastlanan fobiler; hayvanlar, kan fobisi, enjeksiyon, yükseklik, uçak korkusu, kapalı kalma ve gök gürültüsüdür. Bu uyaranlardan birine maruz kalmanın yarattığı kaygı bir panik atak veya daha genel bir kaygı şeklinde ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda kişiler korktukları şeylerle yüzleştiklerinde kontrolü kaybetmiş hissedebilir veya bayılabilir. Genel olarak korku uyandıran şeye ne kadar yaklaşırlarsa o kadar kötü hissederler.

Bazı kişilerde birden fazla özgül fobi bulunur. Hissedilen sıkıntı derecesi oldukça ciddidir fakat bu kişilerin pek çoğu profesyonel yardım aramaz. Daha çok özgül fobisini tetikleyecek ortamlardan kaçınma davranışı göstermeyi tercih eder.

Tedavi:

Yaşam içerisinde kişi, bazı durumlarda özgül fobisi ile karşılaşmak durumunda kalabilir. Acil bir uçak yolculuğu, yüksek katta bir toplantı, yaralanma sonucu kanın dışarı çıkması gibi kontrolünde olmayan durumlarda korku hissetmemesi için psikoterapi desteği en etkili yoldur.

Anıl Yılmaz

Umz. Psikolog & Psikoterapist

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

WhatsApp Destek